Katalitik Züccaciye Metal Geri Dönüşümünü Kolaylaştırır

- Apr 06, 2017-

Dahili nanoparçacıklar içeren şişeler, kimyagerlerin değerli katalizörleri kolayca tekrar kullanmalarını sağlar

Dahili palladyum nanopartiküllü laboratuar cam eşyaları   Değerli metal katalizörlerini geri dönüşümünü ve eskisinden daha kolay tekrar kullanmayı kolaylaştırır.

Platin veya altın gibi metaller kimyasal reaksiyonların bolluğunu katalize edebilir, ancak pahalı, bu nedenle kimyagerler onları tekrar kullanıyor ve geri dönüştürüyorlar. Genellikle, katı katalizör filtrasyon ile ayrılmalı ve bir reaksiyon sonrasında arıtılmalıdır; bu da bir miktar kaybolabilir ve reaksiyon ürünlerinden herhangi biri de katı olduğunda da geri kazanımın özellikle zor olabileceği anlamına gelebilir.

114875_shutterstock_522023443.png


Şimdi   Xiang Fei   Singapur Ulusal Üniversitesi'nden ve meslektaşları, şişeleri, paladyum nanoparçacıkları ile kapladı. Bu, kimyagerlerin reaksiyon kabını basitçe boşaltabileceği ve durulayabildiği ve bir sonraki tepkimeyi katalize edecek şekilde kullanabileceği anlamına geliyor.

Metal nanoparçacıklar cama yapışmadığından, Fei'nin ekibi, camı silikon nanofilamentlerden yapılmış bir mikroselde halı ile örttü ve kendilerini yüzeylere tutturmak için kullanılan bir midyeye benzer yapışkan bir protein ile kapladılar. Kaplamalı cam şişe, 20 kez kullanıldıktan sonra tepkimeleri etkili bir şekilde katalize etti, ancak ticari bir katalizörün verimliliği yalnızca bir kez geri dönüştürüldükten sonra önemli ölçüde düştü.

Fei'nin ekibi, birkaç gram ürün üretmek için kullanıldığında katalitik balonun verimliliğinde bir düşüş görmedi ancak yöntemin endüstriyel boyutlu reaktörlerde işe yarayıp yaramayacağı henüz belli değil.

Bir çift:Elektrokristalizasyon: Altın Nanopartikül Araştırmasında Yeni Gelişmeler Sonraki:Cambrios gümüş Nanowire kabulü genel olarak CAM Çin oluşturulması ile hızlandırmak için