Elektrokristalizasyon: Altın Nanopartikül Araştırmasında Yeni Gelişmeler

- Apr 07, 2017 -

170321100332_1_540x360.jpg

Padova Üniversitesi (İtalya) ve Prof. Dr. Kari Rissanen'in (Finlandiya) Jyväskylä Üniversitesi'nden Profesör Flavio Maran'ın başkanlığında bir araştırma ekibi , American Chemical Society Dergisinde, nasil elde edilebileceğini gösteren bir araştırma çalışması yayınladı. Altın nanopartiküllerinden oluşan çok kaliteli kristaller.

Jyväskylä Üniversitesi'nden Kimya Bölümü'nden Akademisyen Profesör Kari Rissanen, "Altın nanopartiküllerin araştırılması hem temel hem de uygulanan önemin bir alanı" şeklinde açıklıyor. X-ışını kristalografisi, bu nanosistemlerin molekül yapısı tespiti için en güçlü yöntemdir, ancak doğru X-ışını analizi için uygun kaliteli tek kristaller elde etmek, bu zorlu araştırmada darboğaz olmuştur. Elektrokristalleştirme adı verilen bir elektrokimyasal strateji sayesinde bu sorun başarıyla ele alındı.

Altın nanokütle- rin X-ışını tek kristal kırınım analizi - onlarca altın atomu kaplanmış ve bir molekül katmanı tarafından korunan bir çekirdekten oluşan yapılar - kaliteli tek kristallerin elde edilmesi çok zor olan esas sınırlamaya sahiptir. Ekip, büyük miktarlarda ve yüksek kristalografik kalitede artan yüksek saflıkta kristalleri mümkün kılan bir elektrokimyasal yöntem geliştirdi. İki elektrod arasında çok küçük bir akıma izin vererek, milimetre uzunluğunda tek kristallerin yoğun ormanları doğrudan elektrot yüzeyinde üretilebilir.

Prof. Maran, "Her biri 25 altın atomundan oluşan dört farklı nanokülbütün yapısının tek kristal X-ışını kristalografik belirlenmesiyle uygulamaya kondu" şeklinde devam ediyor Prof. Dr. Maran, "Bu elektrokristalizasyon yönteminin atılım yapısı, sadece etkinliği doğruladı Elektromekanik tekniğin yanı sıra bu kümelerden birinin, birbirine bağlı altın nanokütle paralel zincirlerinden oluşan iğneler oluşturarak kristalleştiğini keşfedilmesine yol açtı; tıpkı bir metrelik altın "inciler" den yapılmış çok telli bir kolye gibi "Dedi.


Bir çift:İnorganik Bileşik Bir Çok Isı Oluşturabilir Sonraki:Katalitik Züccaciye Metal Geri Dönüşümünü Kolaylaştırır