NANOWIRE "MÜREKKEP" ENABLE KAĞIT TABANLI YAZDIRILABİLİR ELEKTRONİK

- Jan 06, 2017 -

Küçük metal nano tanecikleri sıvı askıya tarafından Duke Üniversitesi bilim adamları herhangi bir yüzey üzerinde ucuz, özelleştirilebilir devre desenler baskı için iletken mürekkep püskürtmeli yazıcı "mürekkep" kadar bira.

Yazdırılan elektronik, zaten Anti-hırsızlık radyo frekansı tanımlama (RFID) Etiketler gibi cihazlarda geniş bir ölçekte kullanılan yeni DVD, arkasında bulabilirsiniz hangi vardır şu anda önemli bir dezavantajı var: çalışmak için devreleri, ilk devreleri ucuz plastik veya kağıt yazdırmak imkansız hale tek bir iletken tel içine tüm nano tanecikleri birlikte erimeye ısıtmalı zorundalar.

Duke araştırmacılar tarafından yeni bir çalışma nano tanecikleri mürekkep şekli tweaking sadece ısı ihtiyacını ortadan kaldırmak olduğunu gösterir.

Gümüş nanoyapıların farklı şekiller yapılan filmleri iletkenlik karşılaştırarak, araştırmacılar elektronlar gümüş nanowires nanospheres veya microflakes gibi diğer şekillerden yapılan filmleri daha kolay yaptı filmleri ile zip buldum. Aslında, elektronlar kolayca baskılı devrelerde onları hep birlikte erimeye gerek kalmadan fonksiyonu olabilir nanowire filmleri ile akıyordu.

"Nanowires 4000 bir kez daha daha daha yüksek iletkenlik RFID etiketlerini, yazdırılan antenler bulmak gümüş nano tanecikleri çok kullanılan vardı" Benjamin Wiley, Yardımcısı kimya profesörü olarak Dük dedi. "Çok nanowires kullanıyorsanız, o zaman böyle yüksek sıcaklık kadar baskılı devreler ısı gerekmez ve daha ucuz plastik veya kağıt kullanabilirsiniz."

"Gerçekten bu gümüş nanowires yanı sıra sadece yazdırabilirsiniz aklıma gelen başka bir şey yoktur ve herhangi bir post-işleme olmadan sadece iletken," Wiley ekledi.

Bu tür yazdırılmış elektronik uygulamalar çok ötesinde akıllı ambalaj olabilir; araştırmacılar güneş hücreleri, baskılı yapmak için teknoloji kullanarak görüntüler, LED, dokunmatik ekran, amplifikatörler, piller ve hatta bazı implante edilebilir bio-elektronik cihazlar öngörülüyor. Sonuçları online Aralık 16 ACS uygulanan malzeme ve arabirimleri ortaya çıktı.

Gümüş Wiley dedi, yazdırılmış elektronik, yapmak için bir gitmek malzeme haline gelmiştir ve çalışmalar bir dizi son zamanlarda filmleri iletkenlik gümüş nanoyapıların farklı şekiller ile ölçme yer aldı. Ancak, deneysel farklılıkları zor şekiller arasındaki doğrudan karşılaştırmalar yapmak ve birkaç raporları için kullanılan, gümüş pahalı bir malzeme ile çalışırken önemli bir faktör toplam kütlesi filmlerin iletkenlik bağladığınız.

"Biz mürekkepler ve sadece içinde bilemek ve kişiler arasında değişkenlik, tek kaynak olarak nanoyapıların gümüş miktarına herhangi bir ilave malzeme ortadan kaldırmak istedim" Ian Stewart, Wiley laboratuarı ve ACS kağıt üzerinde ilk yazar son yüksek lisans öğrencisi söyledi.

Stewart bilinen tarifleri nano tanecikleri, microflakes ve kısa ve uzun nanowires, dahil olmak üzere farklı şekillerle gümüş nanoyapıların kadar pişirmek için kullanılan ve bu nanoyapıların basit "mürekkep." yapmak için distile su ile karışık O zaman hızlı ve kolay bir şekilde ince filmler sadece ilgili herhangi bir laboratuarda--cam slaytlar ve çift taraflı bant donanımları kullanarak yapmak için icat etti.

"Biz çift taraflı bant kuyulardan kesmek için bir delik yumruk kullanılır ve bunlar cam slaytlara şaşırıp kalmış," Stewart söyledi. Mürekkep kesin hacmi "de" her bandı ekleyerek ve kuyu--sadece su buharlaşır için nispeten düşük sıcaklık veya yapıları birlikte erime başlamak için daha yüksek sıcaklıklara--Isıtma o filmleri test etmek için çeşitli oluşturdu.

Takım uzun nanowire filmleri en yüksek iletkenlik vardı sürpriz olmadı de. Elektron genellikle kolayca bireysel nanoyapıların akışı ama ne zaman onlar bir yapısından Wiley açıkladı, diğerine atlamak ve uzun nanowires büyük elektron bu "atlama" yapmak zorunda sayısını azaltmak takılıyorum.

Ama onlar ne kadar köklü değişiklik yapıldı şaşırdık. "Uzun gümüş nanowire filmlerin direnci büyüklükte birkaç emir gümüş nano tanecikleri daha düşük ve sadece 10 kat daha fazla saf gümüş," Stewart dedi.Takım şimdi gümüş nanowire mürekkepler kullanılabilir devrelerde yazdırmak için aerosol jetleri kullanma ile deney yapıyor. Wiley diyor ki onlar da saf gümüş nanowires üretmek önemli ölçüde daha ucuz olan, gümüş kaplı bakır nanowires aynı etkiyi verecek olup olmadığını araştırmak istiyorum.

Bu araştırma Ulusal Bilim Vakfı (ECCS-1344745 ve DMR-1253534) ve GAANN dostluk Duke Kimya bölümü aracılığıyla fon tarafından desteklenmiştir.


Bir çift:Gümüş Nanowires ve Graphene birleştirmek kuvvetleri için dokunmatik ekran görüntüleri Sonraki:Bilim adamları küçük lazer gümüş nano tanecikleri kullanarak oluşturma