Yeni hibrid mürekkepleri sinterleme olmadan baskılı, esnek elektronik izni

- Jan 20, 2017-

Elektronik devreler düz gelen bir kalem.
Kredi: INM - Leibniz-Institut für Neue Materialien gGmbH resim

INM araştırma bilim adamları hibrid mürekkepler yeni bir tür organik ve inorganik elektronik malzemeler faydaları birleştirdik. Bu kağıt için doğrudan bir kalem, gibi uygulanmak üzere elektronik devreleri sağlar.

Gelecek elektronik yazdırılır. Esnek devreleri ucuz folyo veya yazdırma işlemleri kullanarak kağıt üzerinde üretilebilir ve eğri diyot veya giriş öğeleri futuristik tasarımlarıyla izin. Bu basılabilir ve onların eğimli yüzeyler rağmen kullanımı sırasında iletkenliği yüksek düzeyde korumak Yazdırılabilir elektronik belgeleri de istemektedir. Bazı denedim ve test malzemeleri organik, iletken polimerler dahil ve nano tanecikleri iletken oksitleri (TCOs) yaptı. INM - araştırma bilim adamları Leibniz-Enstitüsü yeni malzemeler için şimdi kombine hibrid mürekkepler yeni bir tür organik ve inorganik elektronik malzemeler faydaları. Bu kağıt için doğrudan bir kalem, gibi uygulanmak üzere elektronik devreleri sağlar.

Geliştiriciler-ecek var olmak gösteri sonuçları ve olanakları, sundukları B46 salonda 2 bu yıl #39, stand; s Hannover Ticaret Fuarı kapsamında önde gelen ticaret göstermek araştırma andamp; Teknoloji 29 Nisan 25 üzerinden gerçekleşir.

Onların hibrid mürekkepler oluşturmak için araştırma bilim adamları organik, iletken polimerler ile metallerin yapılan nano tanecikleri kaplı ve onları karışımları su ve alkol askıya. Bu süspansiyonlar doğrudan kağıt veya folyo bir kalem kullanarak uygulanabilir ve onlar herhangi bir daha fazla form elektrik devreleri için işlem yapmadan kuru.

andquot; Elektriksel olarak iletken polimerler OLED'lerin, örneğin, aynı zamanda esnek yüzeylerde, andquot üretilen kullanılır; Tobias Kraus, yapısı oluşumu INM adlı araştırma grubu başkanı açıklar. andquot; Metal ve biz burada tanıtmak nano parçacıklar ile birlikte mekanik esneklik bir metal sağlamlık ile birleştirir ve elektrik conductivity.andquot artırır;

Geliştiriciler organik polimerler altın veya gümüş nano tanecikleri ile birleştirin. Organik bileşikler üç işlevi vardır: andquot; bir yandan ligandlar, nano tanecikleri sıvı karışımı; asılı kalıyorlar sağlamak gibi bileşikleri hizmet herhangi bir Topaklanmayı parçacıkların yazdırma işlemi üzerinde olumsuz bir etkisi olurdu. Aynı anda, organik ligandlar nano tanecikleri kurutma zaman iyi bir düzenleme olduğundan emin olun. Sonuçta, organik bileşikler ´hinges´ hareket: malzeme bükülmüş, elektriksel iletkenlik korumak. Malzeme bükülmüş, polimer kılıf olmadan metal parçacıkların bir katmanda elektriksel iletkenlik hızlı bir şekilde kayıp olacağını andquot; malzeme bilim adamı Kraus devam ediyor. Her iki malzeme kombinasyonu nedeniyle, ne zaman bükülmüş, elektriksel iletkenlik hepsi tüm tamamen iletken polimer bir katman veya tamamen metal nano tanecikleri ile yapılan bir katman büyüktür.

andquot; Ligandlar ile metal nano tanecikleri zaten için formu elektronik bugün, andquot yazdırılır; physical kimyager Kraus, kabukları çoğunlukla bir yandan onlar nano tanecikleri yerleşimi kontrol ederken, öte yandan, onlar iletken olmadığından, sinterleme işlemi tarafından kaldırılması gerekiyordu ekleme açıklar. Bu zor durumunda bunlar sinterleme işlemi sırasında zarar bu yana, kağıt veya polimer filmler gibi sıcaklığa duyarlı Taşıyıcı malzeme eklendi. Kraus onun araştırma, söyleyerek, andquot sonuçlarını özetler; en kısa zamanda onlar özellikle mekanik olarak esnek olmasının yanı sıra kurumuş ve sintering.andquot gerektiren yeni hibrid mürekkeplerimiz iletken;


Bir çift:2017 iletken mürekkep: Sonraki büyük şeyler Sonraki:MIT araştırmacıları için elektronik etiket yazdırma işlemi geliştir