Bilim adamları küçük lazer gümüş nano tanecikleri kullanarak oluşturma

- Jan 06, 2017-

Finlandiya'da bilim adamları yeni bir cins ultrafast Nano lazerlerin açtı. Aalto Üniversitesi'ndeki araştırmacılar bu tür küçük ölçeklerde çalışır bir lazer oluşturduk, ışık ve geriye sadece bir kaç yüz kere sıçrama olabilir.

Plazmik lazer karanlık kafes modları, bir ilk kullanarak görünür ışık dalgaları üretir.

Çoğu lazer lazer ışık için gerekli geri besleme sinyali oluşturmak için aynalar güveniyor. Nano lazer ışınımsal gümüş nano tanecikleri arasında bunun yerine kaplin kullanır. Lazer üreten nano tanecikleri periyodik bir dizi, sadece 100 nanometre eylemleri karşısında--küçük bir anten olarak ölçme her parçacık--halinde düzenlenir.

Lazer ışık tetiklemek gerekli giriş enerji floresan organik moleküller tarafından sağlanır. Lazer ışık çünkü dalga boylarında ve nano tanecikleri maç arasındaki boşluğu, dizi büyük bir uyum içinde yayar.

Küçük lazerler Bilimde çok yararlı olabilir, ama aynı zamanda çalışmak son derece zor olabilir. Bu durumda, böyle küçük ölçeklerde oluşturulan lazer ışığı yararlı olması için çok kısa ömürlü olabilir.

Araştırmacılar ne denir andquot; karanlık modes.andquot kullanarak sorun etekli;

andquot; Karanlık bir modu sezgisel düzenli antenler göz önünde bulundurarak anlaşılabilir: iki anten--ters akıntılar tarafından tahrik ve çok birbirine yakın--konumlandırılmış çok az andquot; yayar, ancak tek bir anten, mevcut tarafından tahrik zaman güçlü, yayar araştırmacı Paivi Tormbir haber bülteni dedi. andquot; Bir nanopartikül dizi karanlık bir modda benzer tam tersi-faz akımları her nanopartikül, ancak şimdi görünür ışık frequencies.andquot neden olmaktadır;

Araştırmacılar Ayrıca küçük dizi sınırlarının ışık kaçmasına izin vermek, benzersiz bir şekilde bulundu.

andquot; Dizinin küçük boyutu kullanarak, bir kaçış yolu ışık için andquot bulduk; açıklanmış doktora öğrenci Heikki Rekola. andquot; Dizi kenarlara doğru nano tanecikleri daha fazla dış world.andquot yaymak düzenli antenler gibi davranmaya başlayın;

Araştırmacılar onların yeni lazer ayrıntılıgünlük doğa iletişim.


Bir çift:NANOWIRE "MÜREKKEP" ENABLE KAĞIT TABANLI YAZDIRILABİLİR ELEKTRONİK Sonraki:ETHN katılmak HARİTAYI TPCA 2016