Gümüş nanopartikül sitotoksisite mekanizması

- Nov 01, 2017-

Gümüş nano tanecikleri gümüş atomlarının oluşan parçacıklar, ve bakın onların partikül büyüklüğü genellikle 1-100 aralığında nm. Gümüş malzeme yüzeyi toplu antimon özelliklerini çok iyi bilinmektedir ve gümüş atomları malzeme yüzeyinde yavaş yavaş ücretsiz gümüş iyonları serbest bırakmak için ortamdaki oksijen tarafından okside mekanizmasıdır (Ag +), hangi wa geçmek LLS bakteri, solunum zinciri engelleme bakteri Mercapto Binding ve sonuçta malzeme yüzeyine bağlı bakterileri öldürmek. Gümüş hacim materyalleri için oksidasyon süreci son derece yavaş, numarası ve gümüş iyonları serbest oranı da çok düşük.

Toplu gümüş malzeme ile gümüş nano yüzey ücretsiz gümüş iyonları serbest bırakmak için okside. Ancak, küçük boyutlu etkisi ve nano tanecikleri parçacık boyutu azalır olarak yüzey etkisi nedeniyle gümüş nanometre atom sayısı yüzey atomlarının sayısını hızla, serbest bırakmak-in oranı önemli bir artış sonuçlanan artırır Gümüş iyonları; aynı zamanda, gümüş iyonları yüzeyinde serbest parçacıklar ve parçacık çok sayıda nedeniyle boyutu virüs daha küçüktür, gümüş nano onun yüzey gümüş iyon çifti hücre doğrudan zarar ve hücreler çeşitli içine nedeniyle membran aracılığıyla olabilir , Apoptozis veya nekroz neden. Yukarıdaki özellikleri nedeniyle, gümüş nano tanecikleri bakterisidal etkisi önemli ölçüde gümüş iyonları daha yüksek olmasıdır. Ancak, aynı zamanda gümüş nano tanecikleri hücreleri girin ve onları, gümüş iyon dağıtım yerel yüksek yoğunlukta kaynaklanan, açık toksisite ve hücre, doku ve organları hasar neden kalır.

Gümüş nano tanecikleri sitotoksik mekanizmaları özellikle aşağıdaki yönleri dahil

(1) hem gümüş nanometre kendisi ve onun yüzey gümüş iyonlarının membran protein membran membran, sinyal iletim aktivasyonu, hücre çoğalması inhibisyonu hareket edebilir.

(2) aracılığıyla parçacık yüzey üzerinde yapılan değişiklikler hücre membran geçirgenliği, kalsiyum akını ve aşırı yük, önde gelen neden hücre zarı oksidasyon gümüş iyonları konsantrasyonu yüksek oksidatif stres ve mitokondrial membran değişiklikleri neden;

(3) sitoplazma içinde dağıtılmış gümüş nano tanecikleri gümüş iyonları mitokondri oksidatif stres ve ATP sentezi neden ROS üretimde ortaya çıkan solunum zinciri işlevine hasarının neden olduğu rolü tarafından yayımlanan yerel yüksek konsantrasyonu neden bozuklukları, DNA hasar lider.

(4) sitoplazmik gümüş nano tanecikleri hücre döngüsü tutuklama, Apoptozis neden neden.

(5) gümüş nano adsorpsiyon çeşitli protein, beyin ve kas hücreleri içinde kreatin kinaz aktivitesinin inhibisyonu gibi yapısal değişikliklere neden protein moleküllerinin.

(6) gümüş nano sürekli serbest bırakmak-in gümüş iyonları sitoplazma nedeniyle için onun tarafından neden olduğu DNA hasar sonuçlanan tamamen tamir edilemez.

Çok sayıda çalışmalar gümüş gümüş çeşitli organ ve dokulara düzeyde önemli bir artışa neden ve maruz kalma yolları ne olursa olsun birkaç ay birikir doğruladı; karaciğer ve dalak en birikir nerede, böbrek tarafından takip önemli karaciğer, nefrotoksisiteye ve immunotoxicity. İkinci, silver nano tanecikleri biyolojik engeller, kan beyin, kan testis, plasenta, bağırsak mukoza, Açık Merkezi sinir sistemi toksisitesi, üreme sistemi toksisitesi ve genetik toksisite vb. de dahil olmak üzere geniş bir yayılabilir.

Bu nedenle, gümüş nano-malzemeler araştırma uygulama ve geliştirme tıbbi malzeme değerlendirme, gümüş nano-sitotoksisite ve gerekliliği, güvenlik ve etkinliğini alarak, klinik uygulama tam olarak anlamak gerekir halk sağlığı tam hesap ürünlerin etkisi.


Bir çift:Gümüş Nitrat Renksiz Kristaller Sonraki:İnorganik bileşiktir dört Kategoriler