Nemlendirme Seviyelerini Ölçmek İçin Gümüş Nanowire Cilt Sensörü

- Mar 06, 2017-

Ag-nanowire-patch.jpg

Sporcular, askerler, madenciler ve diğerleri dehidrasyona maruz kalabilir, potansiyel olarak onları ölümlü tehlikeye sokabilir. Arazide vücuttaki hidrasyon düzeylerini izlemek zor bir iş olmaya devam ediyor ancak North Carolina State Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, hidratasyonu ölçmenin tutarlı bir yolu olarak ortaya çıkabilecek bir teknoloji bulmuşlar.

North Carolina State ekibi, göğüs veya bilekte tutturulabilen kablosuz bir cilt sensörü inşa etti ve su içeriğinin miktarı değiştikçe cildin iletkenliğinde küçük farklılıklar bulmak için gümüş nanotellerle özel elektrodlar kullandı.

Ag-sensör.jpg

Cild ile sıkı temas yapmak için, elektrotlar esnek bir polimerden yapılmıştır. Elektrotları elastik tutarken iletken hale getirerek, gümüş nanoteller polimerin her tarafına gömülür.

Sensör, şimdiye kadar farklı hidrasyon seviyelerine sahip cilt modellerinde test edildi ve sensör bunları doğru olarak ölçtü. Ekip havadaki ortam nemi de değiştirdi ve sensör etkilenmedi.

Cihazın yakında bulunan akıllı telefonlarda sensörün çıktısını kolayca okuyabilmek için her biri Bluetooth kablosuz bağlantı özelliğine sahip birkaç prototip bulunuyor.


Bir çift:Sol-elli ve Sağ El Nanoyapılarının Oluşturulması İçin Basit Etme Tekniği Sonraki:Clariant, Nano Gümüş İletken Mürekkebini Başlattı