Sol-elli ve Sağ El Nanoyapılarının Oluşturulması İçin Basit Etme Tekniği

- Mar 08, 2017 -

Dünyanın en küçük vidaları olabilecek yapılar, Singapur Bilim, Teknoloji ve Araştırma Ajansı (A * STAR) araştırmacılar tarafından hazırlandı.


Ekip, çapları 80 nanometre ve beş yüzü olan 10 mikrometre gümüş nanoteller oluşturdu. Yapılar bir silikon alt tabakaya bağlanmış ve daha sonra 20 dakika boyunca 80 derece C'de etilen glikol içinde bir gümüş nitrid solüsyonu içine yerleştirilmiştir. Numune daha sonra durulanarak durulanmış ve işlem beş kez tekrarlanmıştır.

A * STAR'ın Singapur Üretim Teknolojisi Enstitüsü'nden Jun Wei ve Nanyang Teknoloji Üniversitesi ve Çin'deki Nanjing Tech Üniversitesi'nden A * STAR Malzeme Araştırma ve Mühendislik Enstitüsü'nden meslektaşları düz bir nanoyüre dönüştürmek için aşındırma teknikleri kullanan daha basit bir yöntem geliştirdi Bir vida içine

Ekip, çapları 80 nanometre ve beş yüzü olan 10 mikrometre gümüş nanoteller oluşturdu. Yapılar bir silikon alt tabakaya bağlanmış ve daha sonra 20 dakika boyunca 80 derece C'de etilen glikol içinde bir gümüş nitrid solüsyonuna yerleştirilmiştir. Numune daha sonra durulanarak durulanmış ve işlem beş kez tekrarlanmıştır.

Sonuçtaki teller, bir tarama , ekip, vida dişlerini anımsatan yumuşak sırtlar ve oluklar gördü. İlginç bir şekilde, tek adımlı bir oyma kullanıldığında böyle bir yapı belirgin değildi.

Etching genellikle simetrik yapılara yol açan belirli kristalografik yönlerde çalışır, bu nedenle ekip eşdeğer kristal cephelerinin anizotropik bir biçimde nasıl kazınabileceğini bilmek istiyor. Bu alışılmadık aşındırma modunun, beşgen nanoyonu oluşturan beş kristalografik bölge arasındaki sınırlarda çukurların oluşturulması ile başlayabileceğini önermişlerdir. Bu çukurlar, yüzey enerjisini en aza indirgeme eğilimi ile tahrik edilen açı ile birleşirler ve böylece nanotelin çevresinde spiral olan sırtlar ve oluklar oluştururlar.

Wei, "Bu selektif aşındırma, gümüş nanotelin üzerindeki bazı kusur yerlerinde daha hızlı bir aşındırma oranı ile yürütülüyor" diyor Wei. "Böylece normal bir yapıyı simetrik olmayan bir yapıya dönüştürebiliriz."

Bu kiral nanoyapılar, benzer boyuttaki düz bir nanoyondan çok daha büyük bir yüzey alanına sahiptir. Bu, onları algılama uygulamaları için potansiyel olarak yararlı kılar. Wei, "Bundan sonra nanoscrew'ları sensörlerin ve şeffaf iletkenlerin imalatında kullanmayı umuyoruz" diyor.

Bu araştırmaya katkıda bulunan A * STAR'a bağlı araştırmacılar, Singapur Üretim Teknolojisi Enstitüsü ve Malzeme Araştırma ve Mühendislik Enstitüsü'nden alınmıştır.

Bir çift:2017'de İletken Mürekkepler: Sonraki Büyük Şeyler Sonraki:Nemlendirme Seviyelerini Ölçmek İçin Gümüş Nanowire Cilt Sensörü