Teen, Mikropları Uzaklaştırmak İçin Bir Daldırma Yazıyor

- Mar 23, 2017 -

860_main_Jessica-Tian-chemicals.png

WASHINGTON, DC - Hayatlarımız bakterilerle patlıyor. Böceklerin vücutlarımızın içinde, cildimizde ve dokunduğumuz yüzeylerin çoğu içindedir. Bu mutlaka kötü bir şey değil . Fakat bazı yerlerde yaralar veya gıda ambalajı için kullanılan bandajlar gibi bakteri içermemesi gerekir. 17 yaşındaki Jessica Tian, bakterileri uzak tutmanın bir yolunu bulmuştur. Mikropsuz kağıtları özel bir kimyasal banyoda toplayarak yarattı.

San Diego, California'daki Del Norte Lisesi'nden kıdemli öğrenci , Regeneron Science Talent Search'teki yöntemini gösterdi. Bilim yarışması Bilim ve Kamu Topluluğu tarafından yürütülmektedir. Regeneron, ilaçlar tasarlayan ve yapan bir şirketin sponsorluğunda. Etkinlik, her yıl lise öğrencilerini bir araya getirerek bilim projelerini halkla paylaşıyor. 40 finalist, yaklaşık 2 milyon dolar nakit ödül için yarışıyor. (Science & Public for Society ayrıca Science News for Students ve bu blog'da yayınlanmaktadır.)

Jessica'nın kimyasal banyosu selülozda mikrop öldürücü bir kaplama bırakmak için geliştirildi . Bitki hücrelerinin dış duvarı selüloz içerir. Ancak hepsi bu kadar değil. "Selüloz çok yönlüdür" diye açıklıyor Jessica. "Giysilerimizde, gıda ambalajlamamızda, günlük hayatımızın hemen hemen her alanında."

Her selüloz molekülü, şekerlerden oluşan uzun zincirdir. Bu zincirler suyla kolayca bağlar. Bu iyi; Kağıt havlularında dökülmeleri emmeye yardımcı olur. Bununla birlikte, ıslak selülozun bakteriler için mükemmel bir ev olduğu da budur. Ve bu mikroplardan bazıları sağlık için bir risk teşkil edebilir. Bu, özellikle bir bandaj veya gıda sarmalayıcı üzerinde büyüdüklerinde doğrudur. Bilim adamları, bakterilerin selüloza yapışmasını önlemek için antimikrobiyal kaplamalar bulmaya çalışıyorlar. Bununla birlikte Jessica, "çoğu yöntem ısı ve basınç gerektirir. Ve bazıları hava kirliliğine neden olur. "

Genç, selüloza basit bir şekilde [antibakteriyel özellikler ekleyebilecek] bir yöntem yaratmak istedim, diyor genç. Ucuz olmasını istedi. Aynı zamanda büyük ölçekte uygulanması kolay olmalı ve çevre için küçük bir risk oluşturmalıdır.

Bunun nasıl yapılacağını bulmak için Jessica, Benjamin Hsaio'nun laboratuarında bir yaz geçirmek için ülkeye gitti. New York'taki Stony Brook Üniversitesi'nde kimyager. Liseler arası gençler için Simons Yaz Araştırma Programı, Jessica'yı Hsaio'ya bağladı. "Bu, ilk defa bir laboratuvarda çalışmaya başlamıştı" diyor. "Bütün atmosferi gerçekten çok beğendim."

Genç, selüloz kağıda titanyum dioksit ve gümüş nanoparçacıklar eklemeye çalıştı. Titanyum dioksit beyaz bir pigmenttir. Ultraviyole ışığa maruz kaldığında içindeki negatif yüklü elektronlar heyecanlı olabilir. Titanyum oksit daha sonra suyu parçalamaktadır. Bu serbest radikaller üretir. Bunlar bakteri hücrelerine saldırabilen ve öldüren moleküller yüklenir.

Genellikle, Jessica, mikrop öldürme becerisini harekete geçirmek için titanyum dioksitin çok fazla enerjiye ihtiyaç duyduğunu belirtti. Gerçi gerekli enerjiyi düşürmenin bir yolunu gördüğünü düşünüyordu: Gümüş nanopartiküller ekleyin. Bunlar sadece bir metrelik çapın milyarda birinin küçük gümüş parçacıklarıdır. Titanyum dioksideki elektronları uyarmak için gereken enerjiyi azaltırlar. Bu şekilde bir madde eklemek "doping" olarak bilinir. Katkılı gümüş titanyum dioksitin sadece güneş ışığını kullanarak bakterileri öldürmesine izin vermelidir, Jessica varsayımını koymuştur.

Laboratuarda, Jessica bir kolloid (KOLL-oid) çözümü yarattı. Titanyum dioksit ve gümüş nanoparçacıkların küçük parçacıkları sıvı boyunca oldukça eşit şekilde yayılmıştı. Üç versiyon yarattı. Her birinin farklı miktarlarda titanyum dioksit ve gümüş vardı. Daha sonra gençler selüloz kağıtlarını çözeltilerden birine daldırıp bir fırında kurutmuşlardır. Diğer kağıtlar tek başına titanyum dioksit veya hiç bir şeyle kaplıydı. Bunlar kontrol olarak görev yapıyordu .

Kağıtlar kuruduktan sonra Jessica onları bakteri çözümlerine daldırdı. Daha sonra kağıtları, agar içeren laboratuar plakalarına sürdü - bakterilerin büyümesi için gereken besin maddelerini içeren bir jel. 24 saat sonra plakaları kontrol etti.

Titanyum dioksit ve gümüş kolloid, muamele edilmemiş selülozlara kıyasla bakterilerin yüzde 99'unu öldürmüştü. Titanyum dioksitin tek başına kaplanması da işe yaramadı.

Jessica, "Gümüş ve titanyum dioksitin birlikte çalışabileceğini biliyordum" diyor. O, gümüş ve titanyum dioksit üzerine çok araştırma yaptığını belirtti ve "ikisi de selülozda çok fazla değil" dedi.

Jessica'nın en iyi yanı, tedavisinin çevreye tehdit oluşturmamasıdır. Diğer yöntemlerin, mikrop öldürücü bir kaplama oluşturmak için yüksek sıcaklıklara veya basınçlara ihtiyacı vardır. Jessica'nın tümüne kimyasal banyoda yavaşça daldırılmıştı. Basit, düşük maliyetli kaplama "kıyafetlere uygulanabilir, bu nedenle antibakteriyel özelliklere sahip olabilir" ve "gelişmekte olan ülkelerde bile uygulanabilir" dedi.

Şu an için, karışımını yalnızca küçük miktarda selüloz kağıdına uyguladı. Ancak eğer dalgıç giyim, bandaj veya kağıt üzerinde çalışıyorsa, ihtiyaç duyulduğunda onları germfree tutmak yardımcı olabilir.

Güç Kelimeleri

(Power Words hakkında daha fazla bilgi için, buraya tıklayın )

Etkinleştirmek (biyolojide) Bir gen veya kimyasal reaksiyonda olduğu gibi açmak için.

Agar Bazı deniz yosunlarından yapılmış jelatinimsi bir materyal, bakteri yetiştirmek için bir malzeme (ve gıda kaynağı) olarak kullanılır.

Antibakteriyel Bakterilerin büyümesini veya çoğalmasını engelleyen veya sınırlayan özelliklere sahip olan.

Antimikrobiyal Mikrobun büyümesini öldürmek veya inhibe etmek için kullanılan bir maddedir. Buna, birçok antibiyotik ilacı gibi doğal olarak türetilen kimyasallar dahildir. Aynı zamanda triklosan ve triklorokarban gibi sentetik kimyasal ürünleri de içerir.

Hücre Bir organizmanın en küçük yapısal ve fonksiyonel birimi. Genellikle çıplak gözle görülemeyecek kadar küçük, bir zar veya duvarla çevrili sulu bir sıvıdan oluşur. Büyüklüklerine bağlı olarak, hayvanlar binlerce ila trilyon hücre arasında herhangi bir yerden yapılır. Mayalar, küfler, bakteri ve bazı algler gibi bazı organizmalar yalnızca bir hücreden oluşur.

Selüloz Bitki hücre duvarlarında bulunan bir fiber türü. Glukoz molekül zincirleri tarafından oluşturulur.

Kimyasal İki veya daha fazla sayıda atomdan oluşan, sabit bir oranda ve yapıda birleşen (bağlayan) bir madde. Örneğin, su iki hidrojen atomu bir oksijen atomuna bağlandığında yapılan kimyasaldır. Kimyasal formülü H 2 O'dır. Kimyasal, aynı zamanda, farklı bileşikler arasındaki çeşitli reaksiyonların sonucu olan materyallerin özelliklerini tanımlamak için bir sıfat olabilir.

Kolloid Minik erimeyen parçacıkların başka bir maddenin daha büyük bir hacmine yayılmış olduğu bir materyal. Kolloidler birçok form alırlar. Dumanlı hava bir kolloiddir. Sis de. Süt, sıvı boyunca asılı kalan hafif yağ globlarıyla birlikte bir kolloiddir. Krema kremi de bir kolloiddir. Kolloitler tipik olarak zamanla kendi bileşenlerine ayrılmazlar.

Kontrol Deneyin normal şartlardan hiçbir değişikliği olmayan bir parçası. Kontrol, bilimsel deneyler için gereklidir. Bu, herhangi bir yeni etkinin büyük olasılıkla bir araştırmacı tarafından değiştirilen test kısmından kaynaklandığını gösterir. Örneğin, bilimadamları bahçede farklı gübre türlerini test ediyorsa, bir bölümünün kontrolü elden bırakılmamasını istiyorlardı. Alanı, bu bahçedeki bitkilerin normal koşullar altında nasıl büyüdüğünü gösterecektir. Ve bu bilim insanlarına karşı, yeni deneysel verileri karşılaştırabilecek bir şey verir.

Doping (materyallerde) Kristal halindeki bir yarı iletken ya da başka bir malzemeye kasıtlı olarak bir şey yerleştirilmesi.

Çevre Bazı organizmanın veya bir cihazın etrafında bulunan her şeyin toplamı ve şeylerin o organizma veya cihaz için yarattığı durum toplamı. Çevre, bazı hayvanın yaşadığı hava ve ekosistemi veya belki de sıcaklık, nem ve bileşenlerin bazı elektronik sistem veya ürünlerde yer değiştirmesini ifade edebilir. \ N "

Serbest radikal Bir veya daha fazla eşleşmemiş dış elektrona sahip yüklü bir molekül (tipik olarak çok reaktif ve kısa ömürlü). Oksidasyon olarak bilinen bir işlemle kendini bütün haline getirmek için elektronları çalmaya çalışacaktır.

Jel Koyu bir sıvı gibi akabilen yapışkan veya yapışkan bir materyal.

Germ Herhangi bir tek hücreli mikroorganizma, örneğin bir bakteri, mantar türü veya virüs parçacığı. Bazı mikroplar hastalığa neden olur. Diğerleri, kuşlar ve memeliler de dahil olmak üzere üst düzey organizmaların sağlığını geliştirebilir. Bununla birlikte, çoğu mikropun sağlık üzerindeki etkileri bilinmemektedir.

Lise ABD zorunlu kamu eğitimi sisteminde dokuzdan 12. sınıflar için bir atama. Lise mezunları, ileri eğitim için kolejlere başvurabilirler.

Hipotez (v. Hipotez ) Bir fenomen için önerilen bir açıklama. Bilimte, bir hipotez kabul edilip reddedilmeden önce titizlikle test edilmesi gereken bir fikirdir.

Sıvı Özgürce akar ama su veya yağ gibi sabit bir hacim tutan bir malzeme.

Molekül Bir kimyasal bileşiğin olası en küçük miktarını temsil eden, elektriksel olarak nötr bir atom grubu. Moleküller tek atom türlerinden veya farklı türden yapılabilir. Örneğin, havadaki oksijen iki oksijen atomundan (O 2 ) oluşur, ancak su iki hidrojen atomundan ve bir oksijen atomundan (H 2 O) oluşur.

Nanopartikül Bir milyondan bir metre ile ölçülen küçük parçacık.

Parçacık Dakikada bir şey.

Pigment Cildin doğal renkleri gibi bir cisimden yansıyan ışığı değiştiren veya cildin içerisinden geçen bir malzeme. Bir pigmentin genel rengi, tipik olarak, absorbe edebilen görünür ışığın hangi dalga boylarına ve hangilerinin yansıtıldığına bağlıdır. Örneğin, kırmızı bir pigment, ışığın kırmızı dalga boylarını çok iyi yansıtmakta ve tipik olarak diğer renkleri emmektedir. Pigment ayrıca, üreticilerin boyayı renklendirmek için kullandığı kimyasallar için kullanılan terimdir.

Basınç Bir yüzey üzerinde düzgün bir şekilde uygulanan kuvvet, alan birimi başına kuvvet olarak ölçülür.

Bilim Yetenek Arama Bilim ve Kamu Topluluğu tarafından oluşturulan ve işletilen yıllık bir yarışma. 2016'dan beri Regeneron Pharmaceuticals sponsorluğunda. 1950'den başlayarak, bu etkinlik, Washington DC'ye araştırma yapmak için 40 araştırma odaklı yaşlıyı araştırmalarını halka sergilemek ve ödül kazanmak için getiriyor.

Toplum Genellikle işbirliği içinde olan ve daha büyük bir iyiliği için birbirlerini destekleyen entegre bir grup insan veya hayvan.

Çözüm Bir kimyasalın diğerine çözündüğü bir sıvı.

Güneş Dünya güneş sisteminin merkezinde bulunan yıldız. Samanyolu galaksisinin merkezine 26.000 ışıkyılı uzaklıkta ortalama bir yıldızdır. Güneş ayrıca başka güneş benzeri yıldızların terimidir.

Titanyum dioksit Doğal olarak bir mineral olarak bulunan ve yaygın olarak beyaz bir pigment olarak kullanılan, beyaz, tepkimeye girmeyen katı bir maddedir.

Ultraviyole ışığı 10 nanometreden 380 nanometrenin dalga boyuna sahip bir elektromanyetik radyasyon türüdür. Dalgaboyu, görünür ışığınkinden daha kısa ancak X ışınlarından daha uzun.

Dalga Uzayda ve maddede düzenli, titreşen bir biçimde dolaşan bir bozukluk veya varyasyon.


Bir çift:Basılı Elektronik Araştırmaları ve Uygulamasında İşbirliği Sonraki:2017'de İletken Mürekkepler: Sonraki Büyük Şeyler