Akıllı esnek hibrid devreler oluşturmak için mürekkep püskürtmeli baskı kullanarak

- Mar 27, 2017-

Barselona Üniversitesi araştırmacıları bir mürekkep püskürtmeli yazıcı ile gümüş nano tanecikleri mürekkep kullanarak akıllı esnek hibrid devreler oluşturmak için bir yapıştırma tekniği geliştirdi.

Ayrıca standart üretim süreçleri çevreye etkisini azaltmak için yardımcı olur devreleri geliştirmek için hızlı henüz güvenilir ve ucuz işlemin ihtiyacını yapıştırma tekniği gelişimi için temel oldu. Araştırmacılar nano tanecikleri gümüş mürekkep için seçtim, çünkü yaygın olarak kullanılabilir ve kolay içine istikrarlı mürekkep çoğaltmak. Süre gümüş kendisi ucuz değil, süreç içinde kullanılan miktar maliyetleri aşağı, araştırmacılar tekniğin demek tutmak için düşük.

Projenin amacı devreler için mürekkep püskürtmeli baskı ve yapıştırma fiş kullanarak standart silikon bazlı üretim performansını geliştirirken aynı ekipman kullanımı idi. andquot; Javier Arres, Barselona Üniversitesi, araştırma ekibinin bir üyesi çeşitli elektronik devreler mürekkep püskürtmeli baskı ile geliştirdiğimiz ve birçok kez hedeflerine ulaşması için bir yüzey takılı aygıt (SMD) çip eklemek zorunda kaldık"diyor. "Bizim yaklaşım baskılı devre için kullanılan bağ için aynı makine kullanmak olmuştur."

Nasıl yaptıklarını

Bağ teknikte gümüş mürekkep damlacıkları örtüşen alan SMD aygıt yastıkları ve yazdırılan alt iletken yolları arasındaki yakın tevdi. Mürekkep sonra tarafından capillarity arabirimi üzerinden akıyordu. Bu bir sünger gibi çalışırken küçük boşluklar bir yüzeyden çizilmesi için sıvı sağlayan sıvı emilir.

Gümüş nanopartikül (AgNP) mürekkep yüksek elektriksel iletkenlik termal işleminden sonra çok düşük sıcaklıklarda vardır ve araştırmacılar işlemi sırasında bir yüksek elektrik iletken arası bağlantı oluşturmak başardık. Araştırmacılar bir akıllı esnek hibrid devresi kağıt üzerinde farklı oluşturmak başardık SMDs nerede AgNP mürekkep tarafından toplandı.

Geliştirme gelecekteki uygulamalar için etkileri olabilir. "Biz inanmak çalışmalarımız mevcut RF [radyo frekansı] Etiketler geliştirmek, artırmak ve akıllı ambalaj teşvik, giyilebilir elektronik, esnek elektronik geliştirmek, kağıt elektronik... sonuçlarımızı bize her şeyin mümkün olduğuna inanıyoruz yapmak," Arrese diyor.


Bir çift:Öğrenciler bilim becerilerini vitrin Sonraki:Teklif etmek yeteneklilik ile gümüş nano tanecikleri mürekkep kullanarak yeni katı ve esnek hibrid devreler için